Jesteś niezalogowany
NOWE KONTO

Polski Deutsch

      Zapomniałem hasło/login


ä ß ö ü ą ę ś ć ł ń ó ż ź
Nie znaleziono żadnego obiektu
opcje zaawansowane
Wyczyść

 
 
 
  ID: 5349979

Szklarnie przemysłowe Polskie Pomidory

Szklarnie plantacji pomidorów - Turów, TomatexBudowa
2014
 
W zeszłym roku ruszyła budowa nowoczesnego kompleksu szklarni pomidorów w Bogatyni.
Szklarnie te mają być przeznaczone do całorocznej uprawy pomidorów. Inwestorem tego gigantycznego przedsięwzięcia jest firma Tomatex.
Za płotem, czwartej co do wielkości w Polsce, Elektrowni Turów w Bogatyni powstaje nowoczesny kompleks szklarni pomidorów. Lokalizacja ta nie jest przypadkowa - zaznacza Artur Toronowski, współwłaściciel firmy Tomatex. Działki te są dobrze usytuowane, co pozwoli wykorzystać jak ...
W zeszłym roku ruszyła budowa nowoczesnego kompleksu szklarni pomidorów w Bogatyni.
Szklarnie te mają być przeznaczone do całorocznej uprawy pomidorów. Inwestorem tego gigantycznego przedsięwzięcia jest firma Tomatex.
Za płotem, czwartej co do wielkości w Polsce, Elektrowni Turów w Bogatyni powstaje nowoczesny kompleks szklarni pomidorów. Lokalizacja ta nie jest przypadkowa - zaznacza Artur Toronowski, współwłaściciel firmy Tomatex. Działki te są dobrze usytuowane, co pozwoli wykorzystać jak najwięcej naturalnych czynników - dodaje. Firma zapowiada, że w produkcji będzie wykorzystywać innowacyjne technologie. Najnowocześniejsze szklarnie są dużo większe oraz wyższe niż te budowane przed laty. Obiekty te są energooszczędne i można w nich uzyskać różne klimaty. Prezes zapewnia także, że na pewno będą panowały tam lepsze warunki pracy, ponieważ w odróżnieniu od starych technologii, w nowych szklarniach warzywa rosną na tzw. rynnach uprawowych zawieszonych np. na wysokości 1 metra, co znacznie ułatwia pracę. Bliskie sąsiedztwo elektrowni na pewno nie wpłynie na jakiekolwiek zanieczyszczenie upraw. Szklarnie będą wykorzystywać ciepło odpadowe, które powstaje przy produkcji energii elektrycznej. Chcemy wykorzystać produkt uboczny,ograniczając w ten sposób emisję dwutlenku węgla - mówi Prezes Artur Toronowski. Co najciekawsze, uprawa ma trwać przez cały rok. W szklarniach ma rosnąc 5 - 6 gatunków pomidorów, np. malinówki, gałązkowe, pospolite, cherry.
Budowa kompleksu szklarni powstaje etapami. Docelowo mają one stanąć na 100 ha. Obecnie trwają prace nad zagospodarowaniem 10 ha, przy których prace znajdzie 100 osób. Wraz z dalszym rozwojem inwestycji, firma Tomatex, planuje zatrudnić nawet 1000 osób.
Wkrótce Bogatynia nie będzie kojarzona wyłącznie z elektrownią i kopalnią Turów, ale także z pomidorami. Inwestor zdradza, że oprócz szklarni z pomidorami powstanie tam również pieczarkarnia. Ma ona zając 5 ha.

Źródło: ZUMI
Nazwa handlowa Tomatex funkcjonowała tylko w początkowym okresie inwestycji. Następnie zmieniono ją na Polskie Pomidory, która istnieje w obrocie gospodarczym po dzień dzisiejszy.
Pokaż więcej Pokaż mniej
 

 • Data: 2013-07-04
  komentarze: 3
  Wyrównano górkę, zburzono gospodarstwo, nawieziono piachu i wkrótce ...
 • Data: 2015-02-21
  komentarze: 0
  Mglisty, wieczorny widok na doświetlane szklarnie. W głębi PGE ...
 • Data: 2015-04-15
  komentarze: 3
  Szklarnie pomidorów Turów - 10 hektarów.
 • Data: 2015-04-15
  komentarze: 0
  Szklarnie pomidorów Turów.
 • Data: 2015-04-15
  komentarze: 0
  Szklarnie pomidorów Turów - 10 hektarów.

Szklarnie przemysłowe Polskie Pomidory na innych fotografiach
 • 2017